Dieta czy styl życia?

Czy to jeszcze moda czy już styl życia?
Słowo dieta jest najczęściej kojarzone z wyrzeczeniami, restrykcjami, brakiem przyjemności z jedzenia czy też po prostu z niedobrym jedzeniem. Na szczęście idzie ku lepszemu. Rośnie świadomość kobiet na temat zdrowego odchudzania. Niestety to kobiety najczęściej padają ofiarami trendu bycia szczupłą, a co za tym idzie, częściej niż mężczyźni ulegają pokusie stosowania różnych restrykcyjnych i niezdrowych diet. Coraz częściej słowo dieta jest zamieniane na zdrowe odchudzanie.
Dieta „cud”.
Z jednej strony rośnie świadomość, co jest zdrowe i jak dbać o swoje zdrowie, a z drugiej strony zdarzają się przypadki wiary w to, że jedynym wyjściem są tabletki na odchudzanie. Tabletki traktowane jako suplement diety, pochodzące z legalnego źródła i nie zawierające żadnych toksycznych substancji, są czasami wręcz zalecane. Jednak bardzo często słyszy się o sytuacji, że takie tabletki zamawiane są za granicą i pochodzą z nieznanego źródła, a tym bardziej nie znane są składniki z jakich są zrobione. Tutaj pojawia się ogromny problem, bo wiara, że pomogą schudnąć sprawia, że niektórzy przestają być ostrożni. Zamówione przez internet tabletki mogą doprowadzić zarówno do ciężkich chorób, a nawet do śmierci. Przy stosowaniu tabletek zalecana jest ogromna ostrożność, ponieważ nie ma tabletek, które cudownie odchudzą, jeśli nie będzie to powiązane ze zdrowym trybem życia i odpowiednią i zbilansowaną dietą.
Jak się odchudzać?
W świecie internetu można znaleźć tysiące porad jak się odchudzać. Istnieje mnóstwo blogów kobiet, które zdrowo się odżywiają i doradzają innym. Bardzo dobrze, że tak jest. Ale nie można opierać się tylko na blogach innych osób. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny i ma inne wymagania, żyje w innym środowisku. Skuteczne odchudzanie to zdrowe odchudzanie dobrane do indywidualnych potrzeb. Taki proces nie powinien być chwilowy. Warto więc zmianę stylu życia oprzeć na solidnych podstawach. A takie podstawy daje wiedza. Nie trzeba od razu iść na studia z dietetyki czy czytać milionów książek. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty. Profesjonalny dietetyk zrobi wywiad środowiskowy na temat stylu życia, problemów zdrowotnych obecnych, jak i tych z dzieciństwa, zleci badania. Na takiej podstawie powstanie odpowiednio ułożony i indywidualny plan działania. Czasami okazuje się, że trzeba się najpierw pozbyć problemów zdrowotnych, aby móc spokojnie chudnąć. Korzystanie z wiedzy specjalisty sprawia, że nabywa się wiedzę i czy się tego chce czy nie, poszerza się wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia. Ważne jest również, aby zmienić podejście. Dieta nie może być celem samym w sobie. Ona ma być środkiem do bycia zdrowym.
A później już jest z górki. Dobra, zdrowa dieta sprawia, że człowiek czuje się dobrze, nie ma zachcianek, nie ma potrzeby jedzenia byle czego. Wszystko robi świadomie, a to sprawia, że nie dość, że jest zdrowy to jeszcze szczęśliwy. Ma kontrole nad swoim życiem.